Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

272 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (ElmedinRKS zhvendosi faqen Astana tek Nursultan)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Qytet
|Qyteti = AstanaNursultan
|Gjuha vendase = [[Gjuha kazake|Kazakisht]]
|Emri në gjuhën vendase = АстанаНұр-Сұлтан/Нур-Султан
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Flamuri_figura = New flag of Astana.svg
|Flamuri_artikulli = Flamuri i AstanësNursultanit
|Stema_figura = Emblem of Nur-Sultan-1.svg
|Stema_artikulli = Stema e AstanësNursultanit
|Pamje = Ak Orda Presidential Palace04.jpg
|Përshkrimi i pamjes = Pallati Presidencial
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 710
|Popullsia = 1,006,574.078.362
|Dendësia = 1239
<!-- Të dhëna-->
|Prefiksi = +7 7172
|Targa e automjeteve = Z, 01
|Aeroporti = <small>[[Aeroporti Ndërkombëtari i Astanës]]Nursultanit</small> <br /> 14 km nga qendra e qytetit
|Kryetari i Bashkisë = [[AssetBaqyt Issekeshev]]Sultanow
|WebFaqja = [http://www.astana.kz/ www.astana.kz]
|E-Posta =
}}
 
'''AstanaNursultan''' (ose '''Nur-Sultan''', [[Gjuha kazake|Kazakishtkazakisht]]: ''АстанаНұр-Сұлтан/Нур-Султан'') është kryeqyteti i [[Kazakistani|Kazakistanit]]. ËshtëPrej qytetivitit 1998 deri 2019 emri i dytëqytetit isht '''Astana''' (shqip ''kryeqytet''). Më 20 mars 2019 qyteti mori emrin Nursultan për nder të presidentit të vjetër të Kazakistanit Nursultan Nazarbayev. Është qyteti më i madh në Kazakistan, popullsia është 1,006,574.078.362 banorë (20162019) dhe ka një sipërfaqe prej 710&nbsp;km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së AstanësNursultanit është ImangaliBaqyt TasmagambetovSultanow.
 
== Emri ==
Fjala ''Astana'' në gjuhen kazake do të thotë [[kryeqyteti|kryeqytet]]. Në [[gjuha kazake|gjuhën kazake]] dhe në [[gjuha ruse|gjuhën ruse]] lexohet As-ta-'''na''', në gjuha të tjera lexohet As-'''ta'''-na. Astana po ashtu thuhet dhe "[[Manhattan]]i në step".