Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.173.204.85) dhe riktheu rishikimin 1976895 nga Βατο
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.173.204.85) dhe riktheu rishikimin 1976895 nga Βατο)
=== Masakra e Belgjikës ===
 
Në [[Belgjikë]], trupat gjermane, nga frika e ushtarëve guerile të Francës dhe Belgjikës, masakruan banorët e qytetit të Andenne (211 të vdekur), Tamines (384 të vdekur), dhe Dinant (612 të vdekur). Në 25 gusht 1914, gjermanët i vunë zjarrin qytetit Leuven, dogjën librarinë me afërsisht 230,000 libra , vranë 209 civile dhe detyruan 42,000 të evakuoeshin. Këto veprime sollën dënim në mbarë botën.
 
== Teknika ==