Dallime mes rishikimeve të "Grigori Zinoviev"

v
→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Në vitin [[1917]], pas përbysjes së monarkisë, Zinovyev rikthehet në Rusi. Pas [[Revolucioni rus|Revolucionit Bolshevik]] (tetor 1917), Zinovyev punoi si Kryetare i Lëvizjes Internacionalë Komunistë, anëtare i Parisë Komunistë dhe kryetare i këshillit të qytetit, Sovjetët e Pjetergradit. Pas vdekjes së Leninit ([[1924]]), Zinovyev u bashkua me J. V. Stalin dhe Lev Kamenev (Troika) për të penguar Trotskyn për të marrë pushtetin. Se fundi Stalini siguroi vetëkontrollin. Më pas Zinovyev, kundërshtoi Stalinin dhe në vitin [[1926]] u dëbua nga Partia Komuniste. Në vitin [[1936]] u arrestua dhe u dënua me pushkatim. Në vitin [[1988]] Gjykata Supreme Sovjetike, rehabilitoi emrin e tij.
 
== ReferencaReferime ==
* http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Grigory_Zinoviev.jpg
* http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/8/89/Zinovievspeaks.JPG/200px-Zinovievspeaks.JPG