Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Ishujve Sao Tome dhe Principe"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Ishujt [[Sao Tome dhe Principe]]''' ndodhet në kontinentin [[Afrika|Afrikanë]], në gjirin e Guinesë, në perëndim të Gambisë. Sipas [[OKB]]-së këta ishuj hynë në rajonin e [[Afrika qendrore|Afrikës qendrore]] mirëpo disa organizate e institute e fusin në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]].
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e ishujve Shën Toma dhe Principe është 1,001 km<sup>2</sup> (10 herë e diçka ma e vogël se [[Kosova]])shtrihen rreth koordinatave gjeografike 1 00 ‘‘‘[[Veriu|V]]’’’, 7 00 ‘‘‘[[Lindja|L]]’’’.
 
Ishujt Shën Toma dhe Principe kanë një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 209 km dhe nuk ndajnë ndonjë pjesë të tyer me fqinjët.