Dallime mes rishikimeve të "Sistematika"

9 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Sistematika''' ose '''biosistematika''' është një degë e [[Biologjia|biologjisë]] që merret me [[klasifikimi]]n e [[Organizmat|qënieve të gjalla]], të së kaluarës dhe të tashmes, duke bërë përshkrimin e shumëllojshmërisë së tyre sipas [[Veçoria|veçorive]] të përcaktuara të tyre në grupe në një sistem [[Hierarkia|hierarkik]] të renditur. Sistematika, me fjalë të tjera, merret me studimin dhe kuptimin e zhvillimit historik të [[Jeta|jetës]] në tokë.
 
Hi
==Historia==
 
==Mënyra e klasifikimit==
*Mbreteria (bimore,shtazore)
Anonymous user