Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

77 bytes removed ,  10 muaj më parë
→‎Shiu Meteorik: Shtova përmbajtje të dobishme në lidhje me meteoret
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga MelisaRama123456789) dhe riktheu rishikimin 1742798 nga DanielHudhra)
(→‎Shiu Meteorik: Shtova përmbajtje të dobishme në lidhje me meteoret)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Meteor burst.jpg|thumb|300px|right]]
 
'''Meteorët'''
'''Meteori''' është trup qiellor që lëviz brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëvizja e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në Tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.s, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
Meteorët janë trupa të vegjël të errët,që lëvizin me shpejtësi të madhe në hapësirën kozmike.Këta formohen nga shkatërrimi i trupave te tjerë qiellorë.Kur një meteor hyn me shpejtësi në atmosferen e tokës si pasoje e fërkimit ,nxehet,shkrihet dhe avullon pjesërisht ,duke e ndricuar për një cast qiellin.Kjo dukuri të lë përshtypjen sikur është këputur një yll ,prandaj në popull quhen "yje që këputen”.
 
Meteorët, kur bien në atmosferën e [[Tokë]]s, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
 
== Shiu Meteorik ==
Anonymous user