Ndryshimi mes inspektimeve të "Rexhep Qosja"

5 bytes removed ,  1 vit më parë
v
Republika e Maqedonisë --> Maqedonia e Veriut (via JWB)
v (Republika e Maqedonisë --> Maqedonia e Veriut (via JWB))
'''Rexhep Qosja''' ([[25 qershor]] [[1936]], [[Vuthaj]]) është historian letërsie, kritik letrar, shkrimtar, publicist, politikan dhe akademik shqiptar.<ref name="XholiVejsiu">{{Cite book|title=Fjalor enciklopedik shqiptar: N-Zh dhe një shtojcë|last=Akademia e Shkencave e Shqipërisë|first=Zija Xholi, Ylli Vejsiu|publisher=Akademia e Shkencave e Shqipërisë|year=2009|pages=2187}}</ref> Është anëtar i rregullt dhe korrespondent i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës]],<ref name=":ashak">{{Cite web|author=Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës|url=http://www.ashak.org/?cid=1,24,36|title=Rexhep Qosja, anëtar i ASHAK,|website=ashak.org}}</ref> dhe ka qenë i angazhuar në politikën kosovare të pasluftës.<ref name=":Elsie">{{Cite book|url=https://books.google.al/books?id=Fnbw1wsacSAC&pg=PA147&dq=Rexhep+Qosja&hl=en&ei=xUYNTPKzKcKC8gagusWOBw&sa=X&oi=book_result&ct=book-thumbnail&redir_esc=y#v=onepage&q=Rexhep%20Qosja&f=false|title=Historical Dictionary of Kosova|last=Elsie|first=Robert|authorlink=Robert Elsie|publisher=Scarecrow Press|year=2004|isbn=9780810853096|location=|pages=147}}</ref>
 
Më 2006 u përfshi në një debat për identitetin shqiptar me [[Ismail Kadare|Ismail Kadarenë]], debati zgjati për muaj të tërë dhe përfshiu gati të gjithë intelektualët publikë shqiptarë në [[Shqipëria|Shqipëri]], [[Kosova|Kosovë]], [[RepublikaMaqedonia e MaqedonisëVeriut|Maqedoni]] dhe [[Diaspora shqiptare|diasporë]].<ref>{{Cite book|url=https://books.google.al/books?id=70ECBQAAQBAJ&pg=PA145&lpg=PA145&dq=%22Rexhep+Qosja+Ismail+Kadare&source=bl&ots=cWT7T2ReU0&sig=v5J3-gCnoEEy2XVVDAvVSEs7ZwE&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwj7i6Tk_4TfAhW_AxAIHWEGCbM4HhDoATAIegQIAhAB#v=onepage&q=%22Rexhep%20Qosja&f=false|title=Constructing Albanian Communist Identitety Through Literature|last=Sulstarova|first=Enis|work=History of Communism in Europe|publisher=Zeta Books|year=2012|isbn=9786068266275|editor-last=Iacob|editor-first=Bogdan|volume=3|location=|pages=145}}</ref>
 
== Biografia ==