Ndryshimi mes inspektimeve të "Shkurte Fejza"

43 bytes removed ,  2 muaj më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.67.177.230) dhe riktheu rishikimin 1938168 nga 1l2l3k
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.67.177.230) dhe riktheu rishikimin 1938168 nga 1l2l3k)
 
 
== Biografia ==
Shkurte Fejza mësimet e fillores i ka bërë në Bukel te Rozhajes, nja dy tri shpia ma nalt se daqkoMushtisht, ato të së mesmes në Therandë, kurse të lartat në Prizren dhe Prishtinë. Paraqitjet e para në skenë i ka pasur qysh si fëmijë në programet e shkollës, ku u vërejt për herë të parë talenti i saj. Në maj të vitit 1975 merr pjesë në festivalin “[[Takimet e Majit]]” në Prizren dhe shpërblehet me Çmimin “Debutantja më e suksesshme”.
Shkrimin e parë për Shkurte Fejzën e ka bërë atdhetari ynë i madh [[Jusuf Gërvalla]] në gazetën e vetme të asaj kohe “[[Gazeta Rilindja|Rilindja]]” në vitin 1975. Në këtë vit themelohet Shoqëria Kulturo-Artistike “[[SHKA Afërdita]]” në Mushtisht, në të cilën Shoqëri, Shkurte Fejza është anëtare prej ditës së parë. Shumë shpejt kjo shoqëri do të bëhet e njohur në të gjitha anët e Botës Shqiptare.