Ndryshimi mes inspektimeve të "Jerevani"

133 bytes added ,  5 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.1
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.1)
Historia e Jerevanit daton nga shekullit e 8 p.e.s., me themelimin e kalasë së Erebuni në 782 p.e.s. nga mbreti Argishti i Parë në ekstremin perëndimor të fushës Araratit.<ref>{{cite book|last=Katsenelinboĭgen|first=Aron|title=The Soviet Union: Empire, Nation and Systems|publisher=Transaction Publishers|year=1990|location=New Brunswick|page=143|isbn=0-88738-332-7}}</ref> Pas Luftës së Parë Botërore, Jerevani u bë kryeqyteti i Republikës Demokratike së Armenisë, ndërsa mijëra të mbijetuarit e gjenocidit armen u vendosën në këtë rajon. Qyteti u zgjerua me shpejtësi gjatë shekullit të 20-të, ndersa Armenia u bë një nga pesëmbëdhjetë republikat e Bashkimit Sovjetik
 
Me zhvillimin e ekonomisë së vendit, Jerevani ka kaluar nëpër transformim të madh pasi shumë pjesë të qytetit kanë qenë përfituesi i ndërtimeve të reja që nga fillim të viteve 2000 kanë shumëzuar, edhe shitore me pakicë të tilla si restorante, dyqane dhe kafene, të cilat ishin të rralla gjatë kohëve Sovjetike. Sipas vlerësimeve të vitit 2011, popullsia e Jerevani ishte 1.121.900 njerëz duke e bërë 34% të popullsisë së përgjithshme të Armenisë. .<ref>{{cite news|title=34.4 % of Armenia’s population resides in Yerevan|url=http://news.am/eng/news/26950.html|accessdate=22 October 2011|newspaper=News.am|date=4 August 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20120123153805/http://news.am/eng/news/26950.html|archive-date=23 janar 2012|url-status=dead}}</ref>
 
Jerevani eshte me i vjeter se Roma. Anktualisht eshte 2793 vjet i vjeter.