Ndryshimi mes inspektimeve të "Arben Ramadani"

367 bytes added ,  1 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: përpunim burimi 2017
v
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
* 1992/97ː Intensivisht është i pranishëm në Lëvizjen liridashese të Kosovës, për liri dhe demokraci. Është i pranishëm në demonstratat që organizohen në Gjilan dhe në Kosovë për Kosovën Republikë, por edhe për liri dhe demokraci në Kosovë, për drejtat e shqiptarëve në trojet etnike gjithandej. Arbeni përkundër gjendjes së jashtëzakonshme dhe trysnisë së pushtetit policor nuk i ndahet shkollimit, dhe mbrojtjes së shkollë shqipe.
* 1998/99: Merret qysh herët krijimtari letrare dhe here pas herë me shkrime, ditar lufte, leksikon, poezi nga të cilat i'u botuan pas vdekjes në të përditshmen [[Epoka e Re]], Prishtinë, 2000 si edhe te "Ushtima e maleve", nr.5, 2001. Arbeni, bie në dashuri, por në ditarin e tij nuk jep të dhëna të tjera pos një fotografije dhe takimeve me të dashurën e tij....
* 1989-99: Inkuadrohet në njësitin e [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|UÇK]]-së ZO e [[Malet e Karadakut|Karadaku]]t së bashku me djalin e dajës së tij, [[Ibrahim Fejzullahu]] Komandant i njësitit ( tashmë dëshmor i kombit, Fazli Hajdarin, Fatmir Z. Arifi, Vasuf Zeneli,Fejzullahun në logjistikën e ZOK të [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|UÇK]]-së si korier dhe detyrave ushtarake, në mars 1999, pas masakrave ndaj popullatës shqiptare së bashku me Agron FEJZULLAHUN, Besim Mustafën, vazhdon stërvitjet në Feken (Veriun e Shqipërisë), ku jep betimin në rreshtimin në rradhet e [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|UÇK]]-së. Agron dhe Qani Fejzullahun.<ref>[http://www.mediafokus.info/ne-rrugetimin-e-lirise-arben-ramadani-ishte-nisur-heret/?fbclid=IwAR14ipxNvSYPJ7DUk1QN9WC5UI31mjbN9oJYq5N6mrXZG0oDkpYzMbbepZ0][Http://www.mediafokus.info/ne-rrugetimin-e-lirise-arben-ramadani-ishte-nisur-heret/?fbclid=IwAR14ipxNvSYPJ7DUk1QN9WC5UI31mjbN9oJYq5N6mrXZG0oDkpYzMbbepZ0|MEDIAFOKUS_PERKUJTOHET Arben RAMADANI]</ref>
* Arben Ramadani ishte një ndër të parët në pregaditjen e luftës së UÇPMB-së. Ishte aktiv në furnizimin dhe ruajtjen e armatimit.Pas luftës së UÇK-së menjëherë u radhit në organizimin e luftës në Z.O. të Preshevës ku mori pjesë në shumë detyra për strehimin dhe ruajtjen e armëve që më vonë doti shërbenin luftëtarëve të UÇPMB-së.
* në mars 1999, pas masakrave ndaj popullatës shqiptare së bashku me Agron Fejzullahu, Besim Mustafën, vazhdon stërvitjet në Feken (Veriun e Shqipërisë), ku jep betimin në rreshtimin në rradhet e [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|UÇK]]-së. Agron dhe Qani Fejzullahun.<ref>[http://www.mediafokus.info/ne-rrugetimin-e-lirise-arben-ramadani-ishte-nisur-heret/?fbclid=IwAR14ipxNvSYPJ7DUk1QN9WC5UI31mjbN9oJYq5N6mrXZG0oDkpYzMbbepZ0][Http://www.mediafokus.info/ne-rrugetimin-e-lirise-arben-ramadani-ishte-nisur-heret/?fbclid=IwAR14ipxNvSYPJ7DUk1QN9WC5UI31mjbN9oJYq5N6mrXZG0oDkpYzMbbepZ0|MEDIAFOKUS_PERKUJTOHET Arben RAMADANI]</ref>
* 2000: I bashkohet rradhës së të rinjve në Kosovë Lindore të UÇPMB-së.<ref>[https://2lonline.com/u-perkujtua-ne-20-vjetorin-e-renies-deshmori-arben-ramadani/ |2lonline]</ref> Më 19 maj, Arbeni plagoset në krahëror me armë zjarri nga policia serbe në vendin e quajtur Kodra e Gares, te kufiri administrativ me Preshevën, dhe “dërgohet për hospitaliim urgjent nga Brigada shumekombeshe e Lindjes, KFOR-i amerikan” nga pika “Apokalipsia” në Pogragjë, përcillet me helikupter ushtarak për në Spitalin fushor të Kampit Bondsteel, Sojevë,[[Ferizaj]] ̪. Operohet dhe përpiqet të mbijetojë deri më 20 maj, kur vdes nga gjakderdhja e brendshme në krahror, ku ishte qëlluar me dy plumba nga serbët, deri sa po kalonte kufirin me njëitin e tij<ref Arbeni="Shtegtim ne histori Monografia">{{cite book|last1=Ramadani|first1=Nijazi|title=Shtegtim ne histori (Monografia)|date=2012|publisher=SH.B. Rrjedha|location=Gjilan|isbn=978-9951-453-14-1|pages=143-149|accessdate=24 March 2017}}</ref> .