Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

2 bytes removed ,  1 vit më parë
v
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 94.100.62.63) dhe riktheu rishikimin 1775320 nga AXRL)
Aj ishte Udhëheqjes i [[Komuniteti i Gjakovës|Komunitetit të Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtrisë te [[Zona Neutrale e Junikut|Zonës Neutrale të Junikutt]]ë krijuar nga Fuqitë e Mëdha në vitin 1921. Beqir Vokshi u vra pas shpinde pabesisht nga [[Hasan Prishtina]], Azem dhe Shote Galica të cilët i ndihmuan Kosata Peqan-it të hynë në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ai i cili masakroi popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishte iniciatori kryesor i Kryengritjes Bolshevike, për të rrëzuar qeverinë shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogu]] e kishte thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar vëllavrasjen, e cila kishte filluar nga sulmi i [[Rrethi i Tropojës|Tropojes]] dhe rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina.
 
[[Kategoria:BiografiNjerëz shqiptarëshnga Gjakova]]
[[Kategoria:Lindje 1890]]
[[Kategoria:Vdekje 1923]]