Dallime mes rishikimeve të "Partia Komuniste e Shqipërisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (PKSH u zhvendos tek Partia Komuniste Shqiptare)
No edit summary
'''Partia Komuniste Shqiptare''' ose shkurt '''PKSH'''-ja u formua në [[nëntor]] të vitit [[1941]] me bashkimin e grupeve të partizaneve të cilët deri në atë kohë luftonin të vequar nga njëri-tjetri.Koordinimin për këtë bashkim e bëri malazezi Miladin Popovic. Në formimin e PKSH-ës nuk u zgjodh udheheqësi i saj, por koordinator i degëve të partisë u caktua [[Enver Hoxha]] i cili ishte sekretar i partisë në Tiranë, por në vitin 1942 në Konferecen e Vendit, E.Hoxha zgjidhet kryetar partie. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe çlirimit të Shqipërisë nga Italia dhe Gjermania, PKSH-ja merr pushtetin në dorë dhe E.Hoxha në këtë periudhë luante rolin e kryeministrit, ministrit të punëve të jashtme, ministrit të mbrojtjës dhe udhëheqte ushtrinë e vendit.
 
{{poli-cung}}