Dallime mes rishikimeve të "KF Tirana"

1 byte added ,  6 muaj më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
==Trajnerët==
[[Skeda:Fatmir Frashëri.jpg|parapamje|djathtas|[[Fatmir Frashëri]] ka qënë trajner i Tiranës në katër periudha të ndryshme, duke drejtuar ekipin gjithsej për 8 vite.]]
Tirana ka pasur 3940 trajnerë të ndryshëm në historinë e tyre, me disa prej tyre që kanë qënë në këtë pozicion disa herë. Trajneri i parë në historinë e klubit ishte [[Selman Stërmasi]] në vitin 1933, i cili njëkohësisht shërbente edhe si lojtar dhe president. Ai e mbajti këtë pozicion për tre vite, para se të zëvëndësohej nga hungarezi Samo Singer, i cili u bë trajneri i parë i huaj i klubit. Trajneri më jetëgjatë i klubit është legjenda [[Myslym Alla]]; ai e drejtoi ekipin për plot 15 vite, duke fituar katër [[Kategoria Superiore|kampionate]] dhe një kupë.<ref name="Myslym Alla">{{cite web|url=https://telegraf.al/sport/myslym-alla-strategu-i-brezit-te-arte-te-tiranes-100-vjetori-i-trajnerit-qe-la-gjurme-te-pashlyeshme-ne-futbollin-shqiptar/|title=Myslym Alla, strategu i brezit “të Artë” të Tiranës. 100-vjetori i trajnerit që la gjurmë të pashlyeshme në futbollin Shqiptar|publisher=Telegraf.al|language=sq|date=15 prill 2019|accessdate=25 gusht 2020}}</ref> [[Enver Shehu]], një tjetër emër i madh, ishte trajner i Tiranës nga viti 1980 e deri në vitin 1987. Alla dhe Shehu, përveç se janë trajnerët më gjetëgjatë historinë e Tiranës, janë edhe trajnerët më të suksesshëm të klubit, duke fituar secili nga pesë trofe. [[Shkëlqim Muça]] gjithashtu ka fituar pesë trofe por në gjashtë periudha të ndryshme, duke u bërë edhe personi që ka qënë më shpesh trajner i ekipit. Ai ndiqet nga [[Sulejman Mema]], [[Fatmir Frashëri]] dhe [[Alban Tafaj]]; të tre këta trajnerë janë vendosur në krye të pankinës së klubit nga katër herë, me Tafajn që në të katërta rastet ka qënë trajner i përkohshëm.
 
Trajneri i mëparshëm [[Emmanuel Egbo]], u emërua zyrtarisht më 28 dhjetor 2019 pasi kishte qëndruar për tre javë si trajner i përkoshëm.<ref>{{cite web|url=https://www.supersport.al/zyrtare-arriti-tri-fitore-radhazi-egbo-me-detyrim-trajner-i-tiranes/|title=Zyrtare/Arriti tri fitore radhazi, Egbo “me detyrim” trajner i Tiranës|publisher=Supersport.al|language=sq|date=28 dhjetor 2019|accessdate=24 gusht 2020}}</ref> Në korrik 2020, ai u bë trajneri i parë afrikan që fiton një kampionat në Evropë.<ref name="Egbo trajneri i parë afrikan"/>
 
Trajneri aktual i Tiranës është [[NevilOrges DedeShehi]].
 
===Stafi teknik===