Dallime mes rishikimeve të "Romelu Lukaku"

22 bytes removed ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
| years6 = 2017–2019 |clubs6 = [[Manchester United F.C.|Manchester United]] |caps6 = 66 |goals6 = 28
| years7 = 2019–2021 |clubs7 = [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] |caps7 = 72 |goals7 = 47
| years8 = 2011–20142021– |clubs8 = [[Chelsea F.C.|Chelsea]] |caps8 = 0 |goals8 = 0
| nationalyears1 = 2008 |nationalteam1 = [[Kombëtarja belge nën-15 e futbollit|Belgjika U15]] |nationalcaps1 = 4 |nationalgoals1 = 1
| nationalyears2 = 2011 |nationalteam2 = [[Kombëtarja belge nën-18 e futbollit|Belgjika U18]] |nationalcaps2 = 1 |nationalgoals2 = 0
| nationalteam-update = 16 nëntor 2019
}}
'''Romelu Menama Lukaku Bolingoli''' (<small>Holandisht:</small> [[Gjuha holandeze|[ˈroːmeːlu luˈkaːku]]]; lindur më 13 maj 1993) është një [[futbolli]]st profesionist [[Belgjika|belg]] i cili luan si [[Sulmuesi (futboll)|sulmues]] për klubin italiananglez [[Chelsea F.C. Internazionale Milano|InternazionaleChelsea]] dhe [[Kombëtarja belge e futbollit|kombëtaren belge]].
 
I lindur në [[Antwerp]], Lukaku e nisi karrierën e tij si profesionist me klubin belg [[R.S.C. Anderlecht|Anderlecht]] në [[Liga Pro Belge|Ligën Pro Belge]], ku ai debutoi me ekipin e parë në moshën 16 vjeç. Në sezonin e parë, ai u shpall golashënuesi më i mirë i kampionatit, me ekipin që doli në vendin e parë. Pas një suksesi personal të ngjashëm në sezonin e dytë, ku ra në dukje edhe fitimi i [[Këpuca Ebony|Këpucës Ebony]], Lukaku kaloi në [[Anglia|Angli]] ku firmosi me klubin e [[Premier League|Premier Ligës]] [[Chelsea F.C.|Çelsi]] në vitin 2011 për 12 milion €.