Dallime mes rishikimeve të "Protestat në Kosovë (2013)"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "2013 protests in Kosovo")
 
{{Infobox konflikt civil
| title = Protestat në Kosovë 2013
| partof =
| image =
| image_size =
| caption =
| date = shkurt-maj 2013
| place = [[Prishtina|Prishtinë]], {{flagu|Kosovo}}
| coordinates =
| causes =
| goals =
*Hetimi mbi rritjen e faturave të energjisë elektrike.
*Nuk ka rritje të mëtejshme të çmimit të energjisë elektrike.
*Dorëheqja e Drejtorit Ekzekutiv të Korporatës Elektrike të Kosovës, Arben Gjukaj.
| methods = Protesta të qeta, marshime.
| status =
| result = Parlamenti i Kosovës hetoi faturat e larta të energjisë elektrike në një raport. Çmimi i energjisë elektrike nuk u rrit. Qeveria filloi procedurën për largimin e Arben Gjukajt nga pozita e kryeshefit ekzekutiv të KEC.
| side1 =Konsumatorët
| side2 =[[Qeveria e Kosovës]]
| leadfigures1 =
*Shoqëria civile
*[[Yll Rugova]]
*Shpend Kursani
*Rron Gjinovci
*Rudina Hasimja
*[[Partia e Fortë]]
| leadfigures2 =
*[[Qeveria e Kosovës]]
*[[Energjia Elektrike e Kosovës|Korporata Elektrike e Kosovës]]
*[[Zyra e Rregullatorit të Energjisë]]
*[[Besim Beqaj]]
*[[Partia Demokratike e Kosovës|PDK]]
*[[Hashim Thaçi]]
*[[Policia e Kosovës]]
| howmany1 = 4,000-12,000 qytetarë (vlerësimet e KFOR-it)
| howmany2 = Numër i panjohur i punonjësve të Policisë
| casualties1 = 0 të arrestuar
| casualties2 = 0 të lënduar dhe të plagosur
}}
Protestat e vitit 2013 filluan në [[Prishtina|Prishtinë]], [[Kosova|Kosovë]] pasi njerëzit filluan të marrin fatura të larta të energjisë elektrike. Të nxitur nga komentet në mediet sociale, në shkurt më shumë se 1000 njerëz u mblodhën para ndërtesës së Korporatës Elektrike të Kosovës.<ref>[http://pristina.usembassy.gov/demonstration_notice_march_22_2013.html 2013 Protests in Pristina] , US Embassy Kosovo</ref> Protestat vazhduan në javët e ardhshme, duke u shndërruar përfundimisht në një protestë kundër korrupsionit. Disa nga parullat kryesore nga protesta ku "KEK pompon faturat", "Asnjë vend me hajdutë" dhe "Ndal vjedhjen, zhvillo shtetin". [[Qeveria e Kosovës|Qeveria]] u përgjigj me shumë kujdes gjatë protestave, duke premtuar përmbushjen e të gjitha kërkesave të vendosura nga protestuesit.<ref>[http://www.balkaninsight.com/en/article/kosovo-stages-mass-protest-against-thievery Kosovo Stages Mass Protest Over Corruption], BIRN 2013</ref>