Dallime mes rishikimeve të "Ballkani Perëndimor"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v
[[File:Western Balkans countries.PNG|thumb|Ballkani Perëndimor pa Kroacinë]]
[[Image:Breakup of Yugoslavia.gif|thumb|right|Dezintegrimi i [[Jugosllavia|Jugosllavisë]]]]
'''Ballkani Perëndimor''' është një shprehje që është përdorur në [[Bashkimi Evropian|Bashkimin Evropian]] që nga fillimi i shekullit 21 për të shënuar kryesisht territoret e shteteve të Ballkanit (me përjashtim të Turqisë) jo anëtarë të asaj organizate. Këto janë:<ref>{{en}} [http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.western-balkans European Economic and Social Committee - Western Balkans] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20141006203429/http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.western-balkans |date=6 tetor 2014 }}</ref> <ref>{{en}} [http://eeas.europa.eu/western_balkans/index_en.htm European Union External Action - EU relations with the Western Balkans]</ref> <ref>{{en}} [http://www.internationales-buero.de/en/2114.php Federal Ministry of Education and Research of Germany - Western Balkan Countries] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20141006141017/http://www.internationales-buero.de/en/2114.php |date=6 tetor 2014 }}</ref>
* [[Bosnja dhe Hercegovina]]
* [[Kosova]]