Dallime mes rishikimeve të "Njësia administrative Maqellarë"

 
== Gjeografia ==
{{shkronja}}
Komuna e Maqellares ndodhet ne Luginen e Drinit te Zi dhe ka ne perberje te saj 16 fshatra. Ndodhet ne nje lartesi rreth 700 meter mbi nivelin e detit. Eshte nje komune qe eshte prekur shume nga kjo faze tranzicioni qe po kalon vendi. Te ardhurat kryesore vijne nga emigracioni dhe fermat private.