Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Togosë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''[[Gjeografia]] e [[Togo|Togosë]]'''
{{KUFTogo}}
'''[[Togo|Toga]]''' ndodhet në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]] me dalje në gjirin e Beninit ([[Oqeani Atlantik]]), në mes të Beninit dhe Ganës.
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Togës është 56,785 km<sup>2</sup> (2 herë [[Shqipëria]] me [[Kosova|Kosovën]]) prej së cilës 2,400 km<sup>2</sup> janë ujë. Toga shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 '''V''', 1 10 '''L'''.