Dallime mes rishikimeve të "Lyneburgu"

192 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
== Historia ==
[[Figura:Hans Borneman 001.jpg|thumb|290px|right|Vitet 1444-1447. Dënimi i I´parit Aegeas]][[Figura:Lueneburg-1654-Merian.jpg|thumb|right|290px|Matthäus Merian, "Lyneburgu më shek. XVII]]
Sipas dëftesave<ref>Monumenta Germaniae Historica D O1,183</ref>, Lyneburgu përmendet më 956. Si bëthamë ishte kështjella dhe manastiri i Shën Mikelit (St.Michaelis) në Kalkëberg si dhe Salina (kriporja). Përreth kësaj bërthame deri në mesin e shekullit XIII-të, nën udhëheqjen e [[Fürst|I´parëve]], në fillim Billunger e më vonë Welfen, formohet qyteti të cilit tani i bashkëngjitet edhe katundi Modestorp me kishën e Shën Johanit. Hercogu Otto, nipi i Hajnrit të Luanëve, e pasuron Lyneburgun me kanun të vet, më 1247. Salina dhe Mynce bien gjithnjë e më shumë nën ndikimin e qytetit.