Dallime mes rishikimeve të "Gjuha kineze"

39 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|iso2 = ([[B]]) chi ([[zho]])
|sil = zho
|[[Figura:Gjuha kineze flitet ne.png]]
}}
'''Gjuha kineze''' sot flitet nga rreth 1'200'000 folës, shumica e të cilëve janë banorë nga [[Kina]] dhe [[Republika Kineze]], kurse një numër i vogël i folësve të kinezishtes jetojnë jashtë këtyre shteteve.