Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabrie Spahiu"

63 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Sabrie Spahiu''' u lind më [[30 prill]] 30.04.[[1960]][[Mitrovicë]]. Nivelin e ulët të shkollës së baletit e mbaroi në vendlindje, ndërsa në vitin [[1978]] diplomoi në Qendrën e Baletit dhe Operës në [[Shkup]] – me temën : ("Vallëzimi i karakterit botërorë dhe vallëzimi historik)" në klasën e prof. Elizabeta Kushevska. Në vitin [[1979]] punësohet në Teatrin Popullor Krahinor të Prishtinës[[Prishtinë]]s, gjegjësisht në Trupën e Ansamblit të Baletit, si anëtare e rregullt dhe merr pjesë në shumë shfaqje, [[drama]], pjesë kamertale në role të ndryshme që atëbotë shfaqeshin në skenën e Teatrit të Prishtinës. Prej vitit [[1980]] ka punuar, balerinë ne teatrin kombëtar të Kosovës[[Kosovë]]s. Gjate Gjatë kësaj kohekohë ka luajtur në shumë balete, por rolet më të preferuara ishin rolet për fëmijë, si, Bukuroshja e fjetur, Xhoni në Peter Pan, Princesha dhe katër kavalierë - nga Çajkovski.
 
 
 
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Balerinë shqiptarëBalete]]
[[Kategoria:Lindje 1960]]