Dallime mes rishikimeve të "11 Qershor"

59 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: ckb:١١ی حوزەیران; cosmetic changes
(I vjetër)
v (roboti shtoj: ckb:١١ی حوزەیران; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Maj|Qershor|Korrik}}
 
== Ngjarje ==
* [[1580]] - [[Juan de Garay]] themelon [[Buenos Aires]]in.
* [[2008]]- u miratu [[hymni]] shtetëror i Kosovës
* [[1955]] – Shtatëdhjeteshtatë persona humbën jetën dhe 77 të tjerë u plagosën, kur një veturë e garave u rrotullua dhe doli nga pista e garës, duke u përplasur në turmën e shikuesve.
 
* [[1976]] – Gjykimi i 13 mercenarëve – 10 prej të cilëve britanikë – fillon në Angolë, me një heshtje të madhe publike lidhur me akuzat konkrete kundër tyre.
 
* [[1987]] – [[Margaret Thatcher]] udhëheq Partinë Konservatore drejt fitores së tretë radhazi në zgjedhjet e përgjithshme të Britanisë së Madhe.
 
* [[1998]] – Më tepër se një milion njerëz në Sudan përballen me urinë, gjë kjo që nxit Kombet e Bashkuara që të shpallin katastrofë në rajon.
 
* [[2001]] – [[Timothy McVeigh]], bombarduesi i Oklahoma Cityt, ekzekutohet me injeksion vdekjeprurës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
 
* [[2004]] – Zhvillohet funerali shtetëror për ish-presidentin amerikan, Ronald Reagan, në Washington.
 
* [[2008]] – U miratua [[Himni i Kosovës]].
 
== Lindje ==
* [[1945]] - [[Beqir Musliu]] - Shkrimtar.
 
== Vdekje ==
* [[1982]] - [[Al Rinker]], këngëtar amerikan, dhe anëtar i Rhythm Boys (lindi më 1907)
* [[1984]] - [[Enrico Berlinguer]], politikan italian (lindi më 1922)
* [[1985]] - [[Ann Karen Quinlan]], (lindi më 1954)
* [[1986]] - [[Chesley Bonestell]], inxhinier amerikan, arkitekt, dhe artisti (lindi më 1888)
* [[1991]] - [[Cromwell Everson]], kompozitor i Afrikës së Jugut (lindi më 1925)
* [[1993]] - [[Ray Sharkey]], aktor amerikan (lindi më 1952)
* [[1996]] - [[Brigitte Helm]], aktore gjermane (lindi më 1908)
* [[1998]] - [[Catherine Cookson]], romancieri britanik (lindi më 1906)
 
* [[2001]] - [[Timothy McVeigh]], terrorist amerikan (lindi më 1968)
* [[2001]] - [[Amalia Mendoza]], këngëtar meksikan (lindi më 1923)
* [[2003]] - [[David Brinkley]], gazetar televiziv amerikan (lindi më 1920)
* [[2004]] - [[Egon von Furstenberg]], fashion dizajner zviceran (lindi më 1946)
* [[2005]] - [[Vasco Gonçalves]], portugez (lindi më 1922)
* [[2006]] - [[Bruce Shand]], (lindi më 1917)
* [[2006]] - [[Michael Bartosh]], ekspert kompjuter (lindi më 1977)
* [[2006]] - [[Neroli Fairhall]], shigjetari, Zelanda e Re (lindi më 1944)
* [[2007]] - [[Imre Friedmann]], shkencëtar amerikan (lindi më 1921)
 
* [[2008]] - [[Vo Van Kiệt]], ish- kryeministri i Vietnamit (lindi më 1922)
* [[2008]] - [[Ove Andersson]], shofer suedez (lindi më 1938)
* [[2008]] - [[Miroslav Dvorak]], lojtar hokej mbi akull çek(lindi më 1951)
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Qershor]]
 
<!--interwiki-->
 
[[ab:11 рашәара]]
[[ca:11 de juny]]
[[ceb:Hunyo 11]]
[[ckb:١١ی حوزەیران]]
[[co:11 di ghjugnu]]
[[cs:11. červen]]