Dallime mes rishikimeve të "Shpirti"

26 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: new:नुगःद्यः; cosmetic changes)
No edit summary
[[Skeda:RobertFuddBewusstsein17Jh.png|thumb|200px|]]
Fjala shqipe '''shpirt''' e ka prejardhjen nga [[latinishtja]] ''spiritus'' - [[Fryma|frymë]].
:''Shpirti është pjesa jolëndore e [[njeriu]]t, e pavdekshme dhe e mençur, aftësia e të gjykuarit dhe e të dalluarit midis së keqes dhe së mirës, [[mendja]] dhe [[ndërgjegjja]], fryma, fuqia shtytëse për të krijuar, vepruar, menduar dhe përfytyruar. Shpirti është [[zëri]] i brendshëm i njeriut.''
 
Sipas [[Feja|fesfesë]], shpirti shkëputet nga [[trupi]] i njeriut vetëm me [[Vdekja|vdekjen]] e tij trupore. Disa njerëz mendojnë se pa trupat e tyre, shpirtrat mund të ekzistojnë ende në tokë dhe në vende të tjera si [[parajsa]] ose [[ferri]]. Disa besojnë që shpirtrat mund të flasin me njerëzit, apo ndryshojnë gjërat në botë. Shumë fe e ndalojnë në çdo mënyrë komunikimin me shpirtra të tillë, por disa e përfshijnë këtë si pjesë të ushtrimit të tyre.
== Domethënia e fjalës ==