Dallime mes rishikimeve të "Filipi II i Maqedonisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
Ne 356 p.k Filipi pushtoi edhe Creniden te ciles ia ndryshoi emrin ne Filipi: atje themeloi nje garnizon te fuqishem i cili do te kontrollonte minierat e saj , te cilat i dhane shume ar me ane te te cilave financoi fushatat ushtarake. Ne te njejten kohe gjenerali i tij Parmenioni kishte mundur Iliret perseri. Gjithashtu ne 356 p.k lindi djali i tij Aleksandri dhe Filipi kishte fituar ne gare me kuaj ne lojerat Olimpike. Ne 355-354 p.k ai rrethoi Methonen qytetin e fundit qe kontrollonte Athina ne gjirin Thermaik. Gjate rrethimit Filipi humbi nje sy. Megjithe ardhjen e dy flotave Athinase qyteti ra ne 354 p.k. Filipi gjithashtu sulmoi edhe dy qytete Thrake te vendosura ne bregdet: Abdera dhe Maronea (354-353).
 
[[ImageSkeda:Map Macedonia 336 BC-en.svg|left|thumb|250px|MapHarta ofe theterritorit territoryi of PhilipFilipit II of Macedon]]
 
I perfshire edhe ne luften e 3 fetare qe kishte shperthyer ne Greqi, Filipi ne veren e 353 p.k ai pushtoi Thesaline duke mposhtur 7000 Fokeas nen vellane e Onomarkusit. Kjo e fundit mundi Filipin ne dy beteja qe pasuan. Filipi u kthye ne Thesali veren e ardhshme me 20000 kembesore dhe 3000 kalores duke perfshire te tere trupat Thesaliane te rekrutuar. Ne betejen e Krokusit 6000 Fokeas vdiqen ndersa 3000 te tjere u burgosen dhe me vone u mbyten. Kjo lufte i dha Filipit nje prestigj te madh si dhe blerjen e lire te Feraes nje qytet ne juglindje te Thesalise. Ai gjithashtu u be tagus i Thesalise. Mori regjionin Magnesia qe ndodhej ne juglindje te Thesalise se bashku me qytetin e saj kryesor Pagasae. Filipi nuk avancoi per ne Greqine qendrore sepse Athinasit duke mos arritur ne kohe per te mbrjtur Pagasaen kishin pushtuar Termopilet.
Armiqesia me Athinen nuk ishte teresisht e hapur por Athina ishte kercenuar nga pala maqedonase per arin ne Eube. Ne 352p.k deri ne 346 p.k Filipi serisht nuk sulmoi ne jug. Ai ishte aktiv ne nenshtrimin e qyteteve koder te Ballkanit perendimor e verior dhe zvogelimin e qyteteve bregdetare greke deri ne Hebrus. Per qytetin kryesor bregdetar Olynthesit Filipi vazhdonte te pretendonte miqesine perderisa qytetet e tjera fqinje ishin ne duart e tij.
 
[[ImageSkeda:PhilipIIGoldStaterHeadOfApollo.jpg|thumb|200px|right|Filipi i II ne monedhe ari, me koken e Apollonit.]]
 
Ne 349 p.k, Filipi nisi rrethimin e Olynthesit e cila pervec pozicioniot te saj strategjik pretendonte ne fronin maqedonas prej disa lidhjeje me Arrhideusin dhe Menelaun. Olynthesi ne fillim ishte aleat me Maqedonine por me vone lidhi besnikeri me Athinen. Kjo e fundit nuk beri asgje per te ndihmuar qytetin, ekspedita e tyre u kthye mbrapa per shkak te nje revolte ne Eube te cilen e pagoi Filipi me arin e tij. Ne vitin 348 p.k mbreti maqedonas mundi Olynthesin dhe e shkaterroi te tere qytetin. Te njejtin fat kishin pesuar edhe qytetet e tjera te Kolkides. Meqe Maqedonia dhe te tere regjionet e tjera fqinje ishin te sigurta, Filipi festoi lojerat e tij Olimpike ne Dium. Ne 347 p.k Filipi avancoi per te pushtuar te tere zonat lindore rreth Hebrusit dhe detyroi paraqitjen e princit thrak Cersobleptesit. Ne vitin 346 p.k ai nderhyri ne menyre efektive ne luften midis Tebes dhe Fokeasve por lufterat e tij me Athinen ende vazhdonin. Megjithate Athina i kishte bere kerkerse per paqe dhe kur Filipi shkoi perseri ne jug u vendos paqja ne Thesali. Me qytet shtetet kyce greke ai i dergoi nje mesazh Spartes ``Nqs ju nuk paraqiteni pa vonesa te metejshme, une do te shkoj me ushtri ne tokat tuaja dhe do te shkaterroj fermat tuaja, vras njerezit tuaj dhe do te shkaterroj qytetin tuaj. Pergjigja etyre lakonike ishte ``ne qofte se ``. Filipi dhe Aleksandri do ti linin te dy vetem. Me vone ushtrite maqedonase kaluan nga Epiri ne detin Adriatik.
==Vrasja==
 
[[ImageSkeda:Phillip Museum.jpg|thumb|200px|Larnaksi i arte, ne muzeun e [[Virgjinias]], e cila mund te permbaje mbetjet e Filipit te II te Maqedonise .]]
 
Vrasja ndodhi gjate teotrit te viti 336 p.k, Aegje kryeqytetin e lashte te mbreterise se Maqedonise. Gjykatat ishin mbledhur per te festuar martesen midis Aleksandrit te I te Epirit me vajzen e Filipit nga gruaja e katert e tij, Kleopatra. Ndersa mbreti po hynte ne teater ai u vra nga Pausania i Orestit nje nga shtate truperojat e tij. Vrasesi menjehere u perpoq te shpetonte duke vrapuar drejt bashkepunetoreve te tij qe po prisnin ne hyrjen te Aegjeas me kuaj. Ai u ndoq nga tre truperoja te Filipit te cilet e kapen dhe e vrane me duart e tyre.