Dallime mes rishikimeve të "Policia e Shtetit"

52 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{fjala|'''Policia e Shtetit Shqiptar'''|Policia}}
==Fillimet==
:'''Artikulli kryesor:''' ''[[Historia e Policisë së Shqipërisë]]''
[[Figura:flamuri_i_policise_se shtetit.jpg|right|thumb| [[Flamuri i Policisë së Shtetit|Flamuri i Policisë]] ]]
[[figuraSkeda:Stema_e_Policise_se_Shtetit.jpg|right|thumb| [[Stema e Policisë së Shtetit|Stema]] ]]
 
Krijimi i [[Policia|Policisë]] shqiptare lidhet me [[Pavarësia|shpalljen e Pavarësisë]] dhe krijimin e shtetit shqiptar ([[1912]]) kur më [[13 Janar]] [[1913]], [[Qeveria e Përkohshme e Vlorës]], mori vendimin për krijimin e [[Forcat e Rendit|Forcave të Rendit]]