Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Tiranës"

182 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
{{Rrethi
| SHTETI = [[Shqipëria]]
| SIPERFAQJA = 579.5
| POPULLSIA = 717,291
| POPULLSIA_DENDESIA = 1,238
| POPULLSIA_E_VITIT = 2009
| BASHKITE = 3
| KOMUNAT = 16
}}
'''Rrethi i Tiranës''' është një nga 36-të rrethet e [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe gjindet në [[Qarku i Tiranës|Qarkun e Tiranës]]. Ky rreth ka një popullsi prej 521,000 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2005) dhe ka një sipërfaqje prej 1.238 km². Rrethi u emërua sipas kryeqendrës e Tiranës.