Dallime mes rishikimeve të "Memaliaj"

214 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
{{Qytet në Shqipëri
{{ShabllonQytetetesh|
| EMRI = {{PAGENAME}}Memaliaj
| EMRIIPASHQUAJTUR = Memaliajit
|FIGURA =[[Figura:Memaliaj.jpg|300px]]
|VOTA lat_deg =
|SIPERFAQJA = 7,6 km2
|BANORE lat_min = 7640
|DENDESIA lat_sec =1 B/M2
|NDP lon_deg =AL-6300
|PREFIKSI lon_min =+355 8852
| lon_sec =
|KOORDINATAT =40.21' V-19.59'L
|LARTESIA SIPERFAQJA =110m 7.6
|TARGA POPULLSIA = AA XXX AA = 7,640
|KZK POPULLSIA_DENDESIA = =1
|ZONAT SHTETI = [[Shqipëria]]
|ADRESA RRETHI = [[Rrethi i Tepelenës]]
|TEL-FAX KODI_POSTAR =.00355-88526300 6300
|INTERNET PREFIKSI =www.memaliaj.com 8852
| FAQJA_ZYRTARE = [http://www.memaliaj.com Bashkia e Memaliajit]
|KRYETARI = Pellumb Bodeci
|PARTIA KRYETARI = PDPellumb Bodeci
| PARTIA = PD
|NDARJA-VENDE =
| SKEDA_EMBLEMA = s'ka
|ZGJEDHJE-FUND =2007
| IATA = TIA
|ZGJEDHJE-ARDH =2011
| AEROPORTI = [[Aeroporti Nënë Tereza|Nënë Tereza]]
|VOTA =
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
|VENDNDODHJA =TEPELENË GJIROKASTËR
|}}
Qyteti Memaliaj është krijuar më 1946 si qëndër industriale për prodhimin dhe shfrytezimin e mineralit qymyrguri, por vëmëndja për kete zonë të pasur kishte lindur ne vitet '30 me ekspeditat e ndryshme te specialistve italian .Gjatë periudhes së monizmit Memaliaj ishte nje nga qëndrat prodhuese me kryesore të vendit.Në vitin 1990 ajo arriti kapacitetin 500.000 ton në vit.Me ndërrimin e sistemeve rëndesia e minierës u ul ndjeshëm.Kriza ekonomike dhe veshtirsitë e një ekonomie tregu bën që miniera të shkoj drejt mbylljes. Qyetit Memaliaj është i vendosur rreth 7 km në veri të [[Tepelenë]]s.