Dallime mes rishikimeve të "1944"

37 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti ndryshoj: tt:1944 ел)
No edit summary
 
== [[:Kategoria:Lindje 1944|Lindje]] ==
* [[1412 Shkurtjanar]] - [[FarukFatos BegolliKongoli]], aktorshkrimtar dhe regjisor shqiptarëshqiptar
* [[2614 Korrikshkurt]] - [[NexhatFaruk DaciBegolli]], politikanaktor kosovarëdhe regjisor shqiptar
* [[26 korrik]] - [[Nexhat Daci]], politikan kosovar
* [[2 Dhjetor]] - [[Ibrahim Rugova]], Kryetar i qeveris së përkoshme të Kosovës [[2000]] - [[2006]]
* [[82 Dhjetordhjetor]] - [[VilhelmeIbrahim VranariRugova]], historianepolitikan ekosovar, gjeografisëpresidenti dhei poeteparë shqiptarëi Kosovës († [[2006]])
* [[8 dhjetor]] - [[Vilhelme Vranari]], historiane e gjeografisë dhe poete shqiptare
 
==== Pa data ====
:''Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:''
 
* {{?}} - [[Agim Çavdarbasha]], skulptorëskulptor shqiptarëkosovar († [[1999]])
* {{?}} - [[FatosNasi KongoliLera]], shkrimtar shqiptarëshqiptar
* {{?}} - [[NasiRamiz LeraAbdyli]], shkrimtarhistorian shqiptarëshqiptar
 
* {{?}} - [[Ramiz Abdyli]], historian shqiptarë
* {{?}} - [[Xhevahir Spahiu]], shkrimtar shqiptarë
 
== [[:Kategoria:Vdekje 1944|Vdekje]] ==
* [[23 Shtator]] - [[Ibe Palikuqi]], Heroinadëshmore shqiptare e luftës antifashiste (l. [[1927]])
 
==== Pa data ====