Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Tiranës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
{{Korniza|Tiranë District.svg|250px|right|Rrethi i Tiranës}}
{{Rrethi
'''Rrethi i Tiranës''' është një nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet e [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe gjindet në [[Qarku i Tiranës|Qarkun e Tiranës]]. Ky rreth ka një popullsi prej 521717,000291 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2005[[2009]]) dhe ka një sipërfaqje prej 1.,238 km². Rrethidhe ukryeqendër emërua sipas kryeqendrës e Tiranës[[Tirana|Tiranën]].
| SHTETI = [[Shqipëria]]
| SIPERFAQJA = 579.5
| POPULLSIA = 717,291
| POPULLSIA_DENDESIA = 1,238
| POPULLSIA_E_VITIT = 2009
}}
'''Rrethi i Tiranës''' është një nga 36-të rrethet e [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe gjindet në [[Qarku i Tiranës|Qarkun e Tiranës]]. Ky rreth ka një popullsi prej 521,000 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2005) dhe ka një sipërfaqje prej 1.238 km². Rrethi u emërua sipas kryeqendrës e Tiranës.
 
== Ndarja administrative ==
Rrethi i Tiranës përbëhet nga 3 bashki dhe 16 komuna që janë:
* '''[[Tirana|Bashkia Tiranë]]'''
* '''[[Bashkia Kamëz]]'''
* '''[[Bashkia Vorë]]'''
* [[Komuna Baldushk]]
* [[Komuna BalshabanBërxullë]]
* [[Komuna BërxullëBërzhitë]]
* [[Komuna BërzhitëDajt]]
* [[Komuna DajtFarkë]]
* [[Komuna FarkëKashar]]
* [[Komuna KasharKrrabë]]
* [[Komuna KrrabëNdroq]]
* [[Komuna NdroqPaskuqan]]
* [[Komuna PaskuqanPetrelë]]
* [[Komuna PetrelëPezë]]
* [[Komuna PezëPrezë]]
* [[Komuna PrezëShëngjergj]]
* [[Komuna ShëngjergjVaqar]]
* [[Komuna VaqarZall-Bastar]]
* [[Komuna Zall-BastarHerr]]
 
*[[Komuna Zall-Herr]]
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.qarkutirane.gov.al Faqja zyrtare]
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Tirana]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.qarkutirane.gov.al Faqja zyrtare]
 
{{AL-gjeo-cung}}
{{Shqipëria}}
{{AL-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri|T]]
 
[[ca:Districte de Tirana]]