Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

64 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Skeda Abuja_stadium.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Martin H.
v (Skeda Abujad.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Martin H.)
v (Skeda Abuja_stadium.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Martin H.)
[[Skeda:abujashop.jpg|right|thumb|275x250px|One of Abuja's smaller shopping centers.]]
[[Skeda:abujapark.jpg|right|thumb|275x250px|Abuja Millennium Park.]]
 
[[Skeda:Abuja stadium.jpg|275x250px|thumb|Inside Abuja Stadium]]
 
'''Abuja''' është kryeqytet i [[Nigeria|Nigerisë]]. Ai është i vendosur në qendër të Nigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[Nigeria]]së më [[12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit të 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.