Spixanë (italisht: Spezzano Albanese) është një qytet dhe komunë në Provincën e Kozencës së Rajonit të KalabrisëItali.

Spixanë
Komunë
Vendndodhja
Spixanë is located in Itali
Spixanë
Spixanë

Koordinatat: 39°40′0″V 16°19′0″L / 39.66667°V 16.31667°L / 39.66667; 16.31667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Kozenca
Kryetari i komunës Giovanni Cucci
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33,33 km2
Dendësia 64,79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Shenjti mbrojtës Zoja e Mirë
Dita e shenjtit E martë, pas ditës së Pashkës
Koordinatat 39° 40′ 0″ Veri

16° 19′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.spezzano-albanese.cs.it


Vendodhja e Komunës së Spixanës në Provincën e Kozencës

Fshati, që ndodhet në pjesën e poshtme të luginës së lumit Krati, është e përkatësisë etnike, kulturore dhe gjuhësore arbëreshe, ose italo-shqiptare.