Susan Kare (e lindur më 5 shkurt të vitit 1954) është një artiste dhe grafik dizajnere e cila krijoi shumë nga elementët e ndërfaqes për Apple Macintosh në vitet 1980. Ajo ishte gjithashtu një nga punonjëset fillestare të NeXT, kompania e formuar nga Steve Jobs pas largimit nga Apple në vitin 1985, duke punuar si Drejtore Kreative.[1]

Susan Kare
Lindi më 1954 Shkurt, 5 (63 vjeç)
Vendlindja lthaca, NY
Profesioni Graphic designer
Website
www.kare.com

BackgroundRedakto

Kare ka lindur në Ithaca, Nju Jork, dhe është motra e inxhinierit të hapësirës ajrore Jordin Kare.[2][3] Ajo u diplomua nga Shkolla e Lartë Harriton në vitin 1971, mori B.A., summa cum laude, në Art, nga Kolegji Mount Holyoke në vitin 1975 dhe Ph.D. nga Universiteti i Nju Jorkut në vitin 1978. Ajo më pas shkoi në San Francisko dhe punoi për Muzeun e Arteve të Bukura.[2][4] Ajo është e martuar dhe ka 3 fëmijë.

Apple Computer Inc.Redakto

 
Fontet e dizenjuara për Mac rr. 1983-1984 nga Susan Kare

Kare u bashkua me Apple Computer pasi mori një telefonatë nga miku i shkollës së mesme Andy Hertzfeld në fillim të viteve 1980.[1][2][4][5] Si anëtare e ekipit origjinal të dizajnit Apple Macintosh,[6] ajo punoi në Apple Computer duke filluar në vitin 1982. Kare fillimisht u punësua në grupin e softuerëve Macintosh për të dizajnuar grafikë të ndërfaqes së përdoruesit dhe fonts; kartat e saj të biznesit lexonin "HI Artist Macintosh". Më vonë, ajo ishte një Drejtore Krijuese në Shërbimet Kreative të Apple që punonte për drejtorin e kësaj organizate, Tom Suiter.

Ajo është dizenerja e shumë fonteve, ikonave dhe materialit origjinal të marketingut për sistemin operativ Macintosh. Pasardhësit e punës së saj novatore mund të shihen ende në shumë mjete dhe pajisje të grafikës kompjuterike, veçanërisht ikona të tilla si Lasso, Grabber dhe Bucket Paint. Këto dizenjime krijuan gjuhën e parë vizuale për kompjuterin e ri të Apple-it me point-and-click.[7] Një pioniere e hershme e artit piksel, veprat e saj më të njohura nga koha e saj me Apple janë tipografia e Çikagos (tipari më i shquar i ndërfaqes së përdoruesit të parë në Classic Mac OS, si dhe tipografia e përdorur në katër gjeneratat e para të Apple Ndërfaqja e iPod-it), tipografia e Gjenevës, font-i origjinal i monacidit të Monacos, Clarus the Dogcow, Mac-u i lumtur (kompjuteri qesharak që përshëndeti përdoruesit e Mac-ut kur ata ndiznin makinat e tyre), dhe simboli në butonin e komandës në tastierë Apple.[2][4]

Pas AppleRedakto

Pas largimit nga Apple, Kare u bashkua me NeXT si një projektuese, duke punuar me klientë si Microsoft dhe IBM.[4][8] Projektet e saj për Microsoft përfshinë kartën për lojëra të Windows 3.0,,[8][9] si dhe ikona të shumta dhe elementë të dizajnit për Windows 3.0.[1] Shumë nga ikonat e saj, të tilla si ato për Notepad dhe Panelet e Kontrollit të ndryshme, mbetën në thelb të pandryshuara nga Microsoft deri në Windows XP. Për IBM ajo prodhoi ikona dhe elementë të dizajnit për IBM OS/2;[9][10]

Në vitin 2003 ajo ishte një nga themelueset e Glam Media (tani Mode Media).[11]

Dyqani i Muzeut të Artit Modern në qytetin e Nju Jorkut ka filluar të mbajë shkrime dhe fletore që shfaqin dizajnet e saj. Duke filluar nga 7 shkurt të vitit 2007, ajo ka prodhuar ikona për tiparin "Gifts" për rrjetin më të famshëm social, Facebook.[12] Fillimisht, fitimet nga shitjet e dhuratave ju dhuruan Susan G. Komen për Fondacionin Cure, për luftën kundër kancerit të gjirit. Pas Ditës së Shën Valentinit[Kur], përzgjedhja e dhuratave u ndryshua për të përfshirë dhurata të reja dhe të kufizuara të edicionit që nuk kanë të bëjnë domosdoshmërisht me Ditën e Shën Valentinit. Një nga ikonat dhuratë, titulluar "Big Kiss" është gjithashtu e paraqitur në disa versione të Mac OS X si një fotografi e llogarisë së përdoruesit.[13]

Në gusht të vitit 2012, ajo u thirr si një dëshmitare eksperte nga Apple në gjyqin e shkeljes së patentës së kompanisë kundër konkurrencës së industrisë Samsung.[14]

Kareprints.comRedakto

Që prej vitit 2010, Kare kryeson një praktikë të dizajnit dixhital në San Francisko dhe shet printime të nënshkruara në Kareprints.com.[15] Këtu ajo harton printime të limituara të arteve të bukura të gjitha të vëna në dispozicion për blerje.

ReferimeRedakto

 1. ^ a b c Wolf, Ron. "The mother of the Mac trash can". San Jose Mercury News. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 korrik 2007. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d Alex Soojung-Kim Pang (19 shkurt 2001). "Interview with Susan Kare". Making the Macintosh. Stanford University. Marrë më 2007-08-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The Monell Connection, Winter 2003" (PDF). Monell Chemical Senses Center. 2003. f. 9. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 7 prill 2008. Marrë më 2007-08-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d Janet Tobin (2001). "Designer Susan Kare '75 Gives Pixels Personality". MHC Vista, Summer 2001, volume 6, number 1. Mount Holyoke College. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2012. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Hamish Mackintosh (12 qershor 2003). "Technology: Talk Time". Guardian Unlimited. Guardian News and Media Limited. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2012. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Lemmons, Phil (shkurt 1984). "An Interview: The Macintosh Design Team". BYTE (interview). f. 58. Marrë më 22 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gonzalez, Robbie. "Iconic Designer Susan Kare Explains How ⌘ Came to Be". WIRED (në anglisht). Marrë më 2017-04-21.
 8. ^ a b http://www.kare.com Susan Kare's personal site
 9. ^ a b [1]Laurence Zuckerman (26 gusht 1996). "The Designer Who Made the Mac Smile". The New York Times. The New York Times Company. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 gusht 2007. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Craig Bromberg (1997). "I.D. Forty/Susan Kare". I.D. Magazine, Jan/Feb 1997. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 janar 2013. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Susan Kare", Bloomberg Businessweek
 12. ^ "Posts tagged 'Susan Kare' - Webware: Cool Web 2.0 apps for everyone". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 prill 2020. Marrë më 3 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Jared Morgenstern (7 shkurt 2007). "Give gifts on Facebook!". Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Joel Rosenblatt (7 gusht 2012). "Former Apple Designer Kare Testifies at Samsung Patent Trial". Businessweek. Bloomberg LP. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 shtator 2014. Marrë më shkurt 7, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Susan Kare Design (2010). "Susan Kare LLC". Marrë më 2010-10-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtmeRedakto