Höfn (islandisht: Sveitarfélagið Hornafjörður), është një qytezë dhe komunëIslandë. Kjo qytezë ndodhet në rajonin jugor, dhe është pjesë e zonës zgjedhore jugore.

Höfn
Sveitarfélagið Hornafjörður
Qytezë dhe Komunë
Vendndodhja e komunës
Vendndodhja e komunës
Popullsia
 • Gjithsej2.167
{{{postal_code_type}}}
780, 781, 785

Gjeografia

Redakto
 
Porti i Höfn

Höfn është e vendosur në një gadishull në jug-lindje të Islandës. Emri Höfn do të thotë port dhe ky është një port peshkimi i rrethuar në tre anët nga deti, me plazhet në bregdetare të gjatë në jug-lindje. Masa ranore dhe lumenjtë akullnajorë kalojnë nëpër këtë zonë duke me shumë zhvendosje duke krijuar laguna dhe shkëmbinj nënujorë të rërës.

Höfn është një nga të paktat porte në pjesën jugore të Islandës dhe atje duhet të lundrohet me kujdes për shkak të ndryshimit të modelit të cekëtinës. Pastrimi është një kërkesë thelbësore për të hequr rërë akumuluar në afërsi të portit për të lejuar anijet të lundrojnë në port [1].

Reykjavík, kryeqyteti i Islandës, është rreth 458 kilometres (285 mi) nga Höfn së basku me bregun jugor [2].

Edukimi

Redakto

Höfn ka pasur tre shkolla: Nesjaskóli, e vendosur në Nesjahverfi, Hafnarskóli dhe Heppuskóli. Tani, tre shkollat janë shkrirë në një shkollë të quajtur Grunnskóli Hornafjarðar. Në shkollën e mesme nga 70 deri në 100 studentë studiojnë në shkollën gjatë ditës dhe 100 studentë janë nën programet e studimit në distancë.

 
Höfn í Hornafirði

Referime

Redakto
  1. ^ Young, Don; Marjorie Young (2008). ravel Adventures Iceland. Hunter Publishing, Inc. fq. 325–327. ISBN 1-58843-672-1. Marrë më 2010-11-02. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hofn – Hornafjordur". NAT Nordic Adventure Travel. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2003. Marrë më 2010-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)

Lidhje të jashtme

Redakto
  •   Commons: Höfn – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale