Tahir Demi (1919-1961) ishte një politikan shqipëtarë. Ai ishte pjestarë i shkallës së lartë së Partisë së Punës Shqipërisë dhe përfaqësues i Shqipërisë në Camecon. Në 1960 ai u arrestua dhe u dënua me vdekje në 1961 sepse ishte pjestar i grupit Pro-Sovjetik, drejtuar nga admirali i prapavijës Teme Sejko, i cili kishte planifikuar një grusht shteti kundër Enver Hoxhës.

JetaRedakto

Tahir Demi, ishte pjestarë i famijes Demi lindur në Filiat në veriperëndim të Greqisë (Çamëria) në 1919. Në 1930 ai studioi në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës. Ai u martua me Sadete Demi Toto dhe kishte 3 fëmijë Pëllumb, Ilirjan dhe Teuta. Në 1943 ai i’u bashkua Lëvizjes Nacional Çlirimtare të Shqipërisë dhe u bë pjestarë i Partisë Punës Shqipëtare. Mbas Luftës së dytë botërore ai u bë kryetar i komitetit të Partisë Punës në rrethin e Elbasanit dhe delagati i Shqipërisë në Camecon [1]. Në korrik të 1960 ai u arrestua nga Sigurimi, policia sekrete Shqipëtare për pjesmarrjen e tij të supozuar në komplotin kundër-revolucionar të flotës së gjashtë Greko-Jogusllave-Italiane-Amerikane për të përmbysur qeverinë Shqipëtare..[2][3] Ai u arrestua bashkë me shtatë komandantë, përfshirë dhe Teme Sejko, admiral i prapavijës .Tjetër i pandehur ishte dhe ish kryeredaktori i gazetës Zëri i Popullit Taho Sejko, kryetari i komitetit të përgjithëshëm së Partisë së Punës. Ata u gjykuan në maj të 1961. Tahir Demi u ekzekutua me vdekje pas gjykimit dhe tre pjestarë të lartë të Ushtrisë Shqipëtare dhe Partisë Punës Shqipëtare, Teme Sejko, Abdyl Resuli dhe Hajri Mane më 31 maj 1961. .[4][5]Katër të akuzuarëve të tjerë u burgosën me nga 15 vjetë. Sipas disa burimeve ekzekutimet erdhën si pasojë se Enver Hoxha nuk u pajtua me disa konkluzione në një konferencë të Partisë në Tiranë 1956.

BurimetRedakto

  1. ^ Government and opposition. Government and opposition. 8. London School of Economics and Political Science. Weidenfeld and Nicolson. 1971. f. 377. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
  2. ^ Socialist Albania since 1944: domestic and foreign developments, Peter R. Prifti Edition illustrated Publisher MIT Press, 1978 ISBN 0-262-16070-6, ISBN 978-0-262-16070-4 Length 311 pages. page 206
  3. ^ The Albanians: a modern history Author Miranda Vickers Edition 3, revised, illustrated, reprint Publisher I.B.Tauris, 1999 ISBN 1-86064-541-0, ISBN 978-1-86064-541-9 Length 282 pages. page 187
  4. ^ East Europe. East Europe. 11. Free Europe Committee. East Europe Pub. Co. 1962. f. 20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
  5. ^ International Commission of Jurists (1952- ), red. (1962). Bulletin of the International Commission of Jurists. International Commission of Jurists (1952- ). University of Michigan. ff. 7–8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)