Tarragonès është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 181374 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 317.1 km2.

Tarragonès
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Flag of None.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Tarragona
Komuna më e madhe Tarragona
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 317.1 km2
Popullsia 181374 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Altafulla, La Canonja, El Catllar, Constantí, Creixell, El Morell, La Nou de Gaià, Els Pallaresos, Perafort, La Pobla de Mafumet, La Pobla de Montornès, Renau, La Riera de Gaià, Roda de Barà, Salomó, Salou, La Secuita, Tarragona, Torredembarra, Vespella de Gaià, Vila-seca, Vilallonga del Camp

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto