The Bangles (angl. për byzylyk) janë një grup të muzikës pop, që u themelua 1981Los Angeles. Hitet më të madh të tyre kanë qenë ndër të tjerë Manic Monday, Walk Like An Egyptian, dhe Eternal Flame.

The Bangles
Të dhëna
PrejardhjaShtetet e Bashkuara të Amerikës Los Angeles, Kaliforni, ShBA
ZhanretRock/Pop
Vitet aktive19811988
2000
Shtëpitë diskografikeI.R.S., Columbia, Koch
Faqja zyrtareThe Bangles.com
AnëtarëtSusanna Hoffs
Debbi Peterson
Vicki Peterson
Ish-anëtarëtAnnette Zilinskas
Michael Steele

Anëtarët e bendit Redakto

Diskografia Redakto

Albume Redakto

Viti Titulli Top-lista (ShBA) Top-lista albumeve (Britania e Madhe)
1982 The Bangles (EP) - -
1984 All Over The Place 80 86
1986 Different Light 2 3
1988 Everything 15 5
1990 Greatest Hits 97 4
2003 Doll Revolution - 62
2011 Sweetheart of the Sun

Singles Redakto

Viti Titulli Pozicioni në top-listë Albumi Shënime
US Hot 100 UK Official Chart
1981 "Getting Out of Hand" - -   Publikuar veç në ShBA (Publikimi vendor)
1983 "The Real World (Remix)" - - The Bangles Publikuar veç në ShBA (Publikimi promovim)
1984 "Hero Takes a Fall" - 96 All Over the Place  
1985 "Going Down to Liverpool" - 79
1986 "Manic Monday" 2 2 Different Light Written by "Christopher" (Prince)
"If She Knew What She Wants" 29 31  
"Going Down to Liverpool (re-release)" - 56 All Over the Place Veç në Britaninë e Madhe
1986 "Walk Like an Egyptian" 1 3 Different Light  
1987 "Walking Down Your Street" 11 16
"Following" - 55 Veç në Britaninë e Madhe
"Hazy Shade of Winter" 2 11 Less Than Zero soundtrack  
1988 "In Your Room" 5 35 Everything
"Eternal Flame" 1 1
1989 "Be with You" 30 23
"I'll Set You Free (remix)" - 74
1990 "Everything I Wanted" - - Greatest Hits Veç në kontinentin Evropë/Australi
"Walk Like an Egyptian (remix)" - 73 Veç në Britaninë e Madhe
"The Eternal Mix" - - Publikuar veç në Spanjë (Publikimi promovim)
2003 "Something That You Said" - 38 Doll Revolution  
"Tear Off Your Own Head" - - Veç në kontinentin Evropë dhe Japoni
"I Will Take Care of You " - 74 Veç në Britaninë e Madhe
2006 "Light My Way" - - - Veç shkarkim (iTunes)
2011 "I'll Never Be Through with You" Sweetheart of the Sun
"Anna Lee (Sweetheart of the Sun)"

DVD, filma Redakto

Viti Titulli Shënime
1982 The Haircut Cameo
1990 The Bangles - Greatest Hits: Videos (VHS)  
2003 Doll Revolution Bonus DVD  
2005 The Bangles - Greatest Hits: Videos (DVD)  
2007 Return to Bangleonia

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto