The Blues Brothers (film)

film

The Blues Brothers është një film komik amerikan i vitit 1980 me protagonistë grupin blues The Blues Brothers, i formuar nga këngëtarët Elwood Blues (Dan Aykroyd) dhe Jake Blues (John Belushi).

The Blues Brothers
Bluesbrothersmovieposter.jpg
Regjia ngaJohn Landis
Shkruar ngaDan Aykroyd
John Landis
ProdhuesiBernie Brillstein
George Folsey Jr.
David Sosna
Robert K. Weiss
LuajnëJohn Belushi
Dan Aykroyd
MuzikaElmer Bernstein
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
Flag of the United States.svg 20 qershor, 1980
Flag of the United Kingdom (1-2).svg 10 tetor 1980
Flag of Australia.svg 26 dhjetor 1980
Flag of Japan.svg 28 mars, 1981
Kohëzgjatja
133 min.
(extended:148 min.)
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht

Aktorët dhe personazhetRedakto

The BandRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto