Thori ( /θ ɔːr / ; nga norvegjishtja e vjetër [ˈθoːrː] ) është një zot i shquar në paganizmin gjermanik. Në mitologjinë nordike, ai është një zot me çekiç i lidhur me vetëtimat, bubullimat, stuhitë, korijet dhe pemët e shenjta, forcën, mbrojtjen e njerëzimit, shenjtërimin dhe pjellorinë. Përveç Þórr nordishtën e vjetër, hyjnia shfaqet në anglishten e vjetër si Þunor , në Frizianisht të Vjetër si Thuner , në saksonishten e vjetër si Thunar , dhe në gjermanishten e vjetër të lartë si Donar , të gjitha rrjedhin përfundimisht nga teonimi protogjermanik *Þun(a)raz , që do të thotë 'Tunder'.

Lufta e Thorit me Gjigantët ( Tors strid med jättarna ) nga Mårten Eskil Winge (1872).

Përmbledhje

Redakto

Thori është një zot i përmendur dukshëm gjatë gjithë historisë së regjistruar të popujve gjermanikë, nga pushtimi romak i rajoneve të Germania , për zgjerimet gjermanike të periudhës së migrimit, për popullaritetin e tij të lartë gjatë epokës së vikingëve, kur përballë procesit të kristianizimit të Skandinavisë, emblemat e çekiçit të tij, Mjölnir . , ishin veshur dhe emrat personalë paganë norvegjezë që përmbajnë emrin e zotit dëshmojnë për popullaritetin e tij.

Për shkak të natyrës së korpusit gjermanik, rrëfimet që shfaqin Thor-in dëshmohen vetëm në norvegjishtën e vjetër, ku Thor shfaqet në të gjithë mitologjinë nordike e regjistruar kryesisht në Islandë nga materiali tradicional që rrjedh nga Skandinavia, ofron tregime të shumta që shfaqin perëndinë. Në këto burime, Thor mban të paktën pesëmbëdhjetë emra, është burri i perëndeshës me flokë të artë Sif . , është i dashuri i jötunn Járnsaxa , dhe në përgjithësi përshkruhet si lëkurë e çelët, me "flokë më të bukur se ari" [1] dhe mjekër të kuqe megjithatë disa studiues e hedhin poshtë nocionin se Thori kishte mjekër të kuqe. [2] Me Sif , Thor lindi perëndeshë (dhe valkyrie e mundshme) Þrúðr ; me Járnsaxa , ai lindi Magni ; me një nënë emri i së cilës nuk është i regjistruar, i lindi Móði , dhe ai është njerku i perëndisë Ullr . Thor është djali i Odinit dhe Jörð, [3] nga babai i tij Odin, ai ka shumë vëllezër, duke përfshirë Baldr. Thor ka dy shërbëtorë, Þjálfi dhe Röskva, hipën në një karrocë ose një karrocë të tërhequr nga dy dhi, Tanngrisnir dhe Tanngnjóstr (që ai ha dhe i ringjall), dhe i mvishen tre banesa ( Bilskirnir , Þrúðheimr , dhe Þrúðvangr ). Thor përdor çekiçin Mjölnir , mban rripin Megingjörð dhe dorezat e hekurit Járngreipr , dhe zotëron stafin Gríðarvölr . Bërat e Thor-it, duke përfshirë masakrën e tij të pamëshirshme të armiqve të tij dhe betejat e ashpra me gjarprin monstruoz Jörmungandr — dhe vdekjet e tyre të parashikuara reciproke gjatë ngjarjeve të Ragnarök - janë regjistruar nëpër burime për mitologjinë norvegjeze.

Në periudhën moderne, Thor vazhdoi të njihet në folklorin rural në të gjithë Evropën gjermanishtfolëse. Thor përmendet shpesh në emrat e vendeve, dita e javës e enjte mban emrin e tij (anglishtja moderne e Enjte rrjedh nga anglishtja e vjetër þunresdæġ , 'Dita e Þunor'), dhe emrat që rrjedhin nga periudha pagane që përmbajnë të tijat vazhdojnë të përdoren sot, veçanërisht në Skandinavi. Thor ka frymëzuar vepra të shumta arti dhe referencat për Thor shfaqen në kulturën moderne popullore. Ashtu si hyjnitë e tjera gjermanike, nderimi i Thor është ringjallur në periudhën moderne në Heathenry .

Shih edhe

Redakto

Literatura

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Orchard, Andy (2003). A Critical Companion to Beowulf (në anglisht). Boydell & Brewer Ltd. fq. 120. ISBN 978-1-84384-029-9. Page 120: "He was as fair in appearance, when he came among other men, as when ivory is inlaid in oak. His hair is fairer than gold."
  2. ^ Gustafson, Hans (16 maj 2018). Learning from Other Religious Traditions: Leaving Room for Holy Envy (në anglisht). Springer. fq. 77. ISBN 978-3-319-76108-4. Page 77: "It has always seemed a bit odd to me that this particular interpretation - that the major cosmological poem of Norse mythology is built on Christian motives that are never stated or alluded to in the text- has become hardwired in to the discipline of Scandinavian Studies, like the easily disprovable statement repeated by every major scholar that Thor had a red beard in the Eddas.¹³"
  3. ^ Lindow 2002.