Tony MacAlpine (i lindur më 29 gusht 1960Springfield, Massachusetts) është kitarist dhe sintisajzerist amerikan. Gjatë karrierës së tij dy-dekadëshe ai ka lëshuar dhjetë albume dhe ka bashkëpunuar me bende dhe muzikantë të ndryshëm, si Planet X, CAB, Steve Vai, Vinnie Moore, Mark Boals, dhe Vitalij Kuprij.

Tony MacAlpine
Background information
Lindi (1960-08-29) 29 gusht 1960 (63 vjeç)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Springfield, Massachusetts, ShBA
ZhanretNeo-classical metal
Jazz fusion
Heavy metal
Progressive metal
Instrumental rock
Hard rock
Blues rock
Instrument(et)Kitara, tastiera, violina, vokal
Vitet aktik1984 — prezent
LabeliShrapnel Records
Websitewww.tonymacalpine.com

Diskografia Redakto

Solo albumet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto