Ura e Sulltan Selimit (Anglisht: turqisht: ) është një urë hekurudhore dhe automobilistike mbi Bosfor, në Stamboll, Turqi. Lokacioni i saj ndodhet në veri të dy urave të mëhershme dhe fillimisht u emërtua Ura e Tretë e Bosforit (me Urën e Dëshmorëve të 15 Korrikut e cila ishte ura e parë e ndërtuar mbi Bosfor dhe Ura e Fatih Sulltan Mehmetit si ura e dytë e Bosforit). Ura e Sulltan Selimit ndodhet afër hyrjes në Detin e Zi në ngushticën e Bosforit, midis Garipçe në Sarıyer në anën evropiane dhe Poyrazköy në Beykoz në anën aziatike.

Ura e Sulltan Selimit (natën)
Ura e Sulltan Selimit (ditën)

Ceremonia e vënjes së gurthemelit të saj u mbajt më 29 maj 2013.[1] ndërsa ura është hapur për trafikun më 26 gusht të viti 2016.[2][3]

Me një lartësi prej 322 metra (1,056 ft), ura është një nga urat më të larta në botë.[4] Pas Viaduc de MillauFrancë dhe Urës Pingtang në Kinë, ajo është ura e tretë në botë për kah lartësia.[5] [6]

PamjeRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Yavuz Sultan Selim Bridge, Istanbul". roadtraffic-technology.com. Marrë më 29 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "3rd Bosphorus bridge opening ceremony". TRT World. 25 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Istanbul's mega project Yavuz Sultan Selim Bridge to open in large ceremony". 25 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2020. Marrë më 29 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kiper, Cinar (26 gusht 2016). "Turkey unveils 3rd Istanbul bridge linking Europe with Asia". Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "3. köprü yüzünü gösterdi, Bakan 3. köprüyü Habertürk'e tanıttı". 13 korrik 2012. Marrë më 29 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Yackley, Ayla (26 gusht 2016). "Turkey opens bridge between continents in megaproject drive". Reuters. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

LiteraturaRedakto