Valentinian I (Latin: Flavius Valentinianus Augustus;[1] 321 – 17 nëntor 375), i njohur edhe si Valentinian i Madh,[2][3][4][5] ishte perandor Romak nga viti 364 në 375.

Valentiniani I
ValentinianI.jpg
Valentiniani I
Lindi më 321
Vendlindja Cibalae, Pannonia Secunda, (sot Vinkovci, Kroacia
Vdiq më 17 nëntor, 375 (54 vjet)
Vendvdekja Brigeto, Pannonia valeria, (sot Hungaria
Emër tjetër Flavius Valentianus Augustus
Kombësia Ilir
Profesioni ushtarak, politikan
Titulli Perandor e Perandorise Romake
Fëmijë Gratiani
Valentiniani II
Prindër Gratiani i vjetër

Jeta e hershmeRedakto

Valentiniani I ka lindur në 321 në Cibalae në Pannonia jugore (tani Vinkovci në Kroaci). Valentinian dhe vëllai i tij më i vogël, Valens, ishin bij të Gratianus Major, një komandant i shquar gjatë mbretërimit të perandorëve Konstandini I dhe Constans I. Ai dhe vëllai i tij u rritën në pasuri familjare ku u arsimuan në një varietet e subjekteve, duke përfshirë pikturën dhe skulpturat. Gratian Plaku u promovua në Vjen Africae në fund të viteve 320 apo fillim 330, dhe i ri Valentinian shoqëruar babanë e tij në Afrikë. Megjithatë, Gratian u akuzua shpejt për përvetësim dhe u detyrua të tërhiqej. Valentinian u bashkua me ushtrinë në fund të 330s dhe më vonë ka fituar ndoshta pozicionin e mbrojtës domesticus. Gratian u kujtua më vonë gjatë 340s fillim dhe ishte bërë vjen nga Britannia. Pasi mbajti këtë post, Gratianus u tërhoq në pasurinë e familjes në Cibalae. Në 350, Constans Unë u vra nga agjentët e uzurpatorit Magnentius, një komandant në Galli shpalli perandor nga ushtarët e tij. Konstanti II, vëllai më i madh i Constans dhe perandor në Lindje, menjëherë u nis drejt Magnentius me një ushtri të madhe. Një vit më pas, dy perandorët u takuan në Pannonia. Beteja pasuese e Mursa Major rezultoi në një fitore të kushtueshme për Konstancin. Dy vjet më vonë ai mundi Magnentius përsëri në Galli jugore në Betejën e Mons Seleucus. Magnentius, duke kuptuar kotësinë e vazhdimit të revoltës së tij, kreu vetëvrasje në gusht atë vit; duke e bërë Konstantius sundimtarin e vetëm të perandorisë. Ishte rreth kësaj kohe që Constantius konfiskoi pronën e Gratianus, për të treguar se mikpritjen e Magnentiusit kur ishte në Pannonia. Megjithë rënien e babait të tij nga favorizimi, Valentinian nuk duket se ka qenë i prekur negativisht në këtë kohë, duke e bërë të pamundur që ai të luftojë për uzurpatorin. Dihet se Valentiniani ishte në rajon gjatë konfliktit, por ajo përfshirje që kishte në luftë, nëse ka, është e panjohur.

ReferimeRedakto

  1. ^ In Classical Latin, Valentinian's name would read as FLAVIVS VALENTINIANVS AVGVSTVS.
  2. ^ Philip Schaff, A Select Library of the Nicene and post Nicene Fathers of the Christian Church, Volume 3.
  3. ^ Edward Kenneth Rand, Founders of the Middle Ages.
  4. ^ Michael Whitby, Mary Whitby, Chronicon Paschale 284–628 AD.
  5. ^ Gilbert Dagron, Emperor and priest: the imperial office in Byzantium.