Vasil Shkurti (lindi më 27 shkurt 1992) është futbollistë shqiptarë i cili luan për si sulmues për KS Luftëtari.

Vasil Shkurti

Shkurti në ndeshjen Shqipëria vs Austria më 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëVassilis Skourtis-Shkurtaj
Datëlindja27 shkurt 1992
VendlindjaChania, Greqi
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KS Luftëtari
Numri9
Karriera me të rinjtë
2001–2006Chania
2006–2009Ajax
2009–2010Olympiacos
2010S.S. Lazio
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2011Panionios3(0)
2011Thrasyvoulos (huazim)7(0)
2011Platanias0(0)
2012Vilaverdense14(3)
2012–2013Tondela13(2)
2013–2014Roda8(1)
2014Niki Volou10(4)
2015Asteras Tripolis9(1)
2016Skoda Xanthi12(0)
2016–2017Aris Limassol19(4)
2017–KS Luftëtari11(5)
Karriera ndërkombëtare
2010–2011Shqipëria U192(1)
2011–2014Shqipëria U2113(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Karriera Redakto

Shkurti luajti futbollin rinor për katër klube, përfshirë Jong Ajax, Olympiacos dhe S.S. Lazio. Ai arriti në këtë të fundit në janar 2010 pasi Igli Tare veproi si drejtor i ekipit.[1]

Në sezonin 2010-11 ai bëri debutimin duke përfaqësuar Panioniosin, por gjithashtu u huazua nga klubi Thrasyvoulos në janar 2011.

Më 8 shtator 2017, Shkurti i'u bashkua skuadrës së Kategorisë Superiore KS Luftëtari me kontratë një vjeçare.[2] Ai bëri debutimin e tij më 3 janar 2018 në ndeshjen ku humbi 0-4 kundër KF Laçi në çerekfinalen e Kupës së Shqipërisë 2017-18 dhe katër ditë më vonë bëri debutimin në ligë në ndeshjen kundër KS Lushnja.

Shkurti shënoi golën e parë më 10 shkurt 2018.[3] Më 1 mars, ai shënoi të vetmin golë në KS Flamurtari për ta ndihmuar skuadrën e tij për ngjitur në vendin e gjashtë[4] dhe poashtu për t'ia jepur fitoren e parë në Vlorë pas 40 viteve. [5]

Referime Redakto

  1. ^ "Primavera, l'attaccante albanese Vassilis Skourtis in prova alla Lazio" [Primavera, sulmuesi shqiptarë Vassilis Skourtis në testim në Lazio]. La Lazio Siamo Noi. 28 janar 2010. Marrë më 5 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Zyrtare/ Luftëtari prezanton Vasil Shkurtajn, skuadra qipriote hezitoi ta linte të lirë". Panorama Sport. 8 shtator 2017. Marrë më 8 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Erjon Halili (10 shkurt 2018). "Sukaj "zgjon" Vllazninë, Kamza "pushton" Kukësin, Laçi i merr pikë Partizanit". Super Sport. Marrë më 10 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "VIDEO/ 40 vite pa fituar, Luftëtari thyen tersin e fushës së Flamurtarit. Vlonjati Shkurtaj nderon gjirokastritët". Panorama Sport. 1 mars 2018. Marrë më 1 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Statistikat/ Fusha e Flamurtarit makth, Luftëtari ka 40 vite pa fituar në Vlorë". Panorama Sport. 1 mars 2018. Marrë më 1 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)