Velikareka (Besianë)

fshat në Kosovë

Velikarekë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Katunisht.

Velikarekë
Katunisht
Fshat
Vendndodhja
Velikarekë is located in Kosova
Velikarekë
Velikarekë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 55′ 20″ Veri

21° 7′ 51″ Lindje

Ky fshat shtrihet në perëndim të Podujevë në një largësi prej 4km. Struktura e popullsisë së fshatit është mjaft heterogjene. Këtu ka shqiptarë, serbë dhe famlije malazeze. Më së shumti ka shqiptar por ka edhe shqiptar muhaxhirë. Është fshat me një latrësi mbidetare 680-700m.[1] Prej famlijeve muhaxhire që kan ardhur këtu përfaqësuesite 13 katundeve,kryesisht të Toplicës siç ishin:

 1. Deshishkët
 2. Vllahinjët
 3. Tërmëkollët
 4. Maçastenët
 5. Kastratët
 6. Bogujevcët
 7. Mehanët
 8. Visokët
 9. Vuçollët
 10. Gjakalitë
 11. Rudarët
 12. Bunjakët
 13. Zebicët
 14. Matrovët
 15. Tovërlanët
 16. Gjerakët

ReferimetRedakto

Shih dhe këtëRedakto

 1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi. Prishtinë. fq. 23–24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto