Wainwright, Alaska (Wainwright) është një qytet në qarkun North Slopeshtetit federal Alaska, SHBA. Në Wainwright, Alaska jetojnë 556 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 109.9 km2 (42.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 8 m (26 ft).

Wainwright, Alaska
Anglisht : Wainwright
qytet
noform
Wainwright during the summer months with the Arctic Ocean in the background
Vendndodhja
Wainwright, Alaska is located in Earth
Wainwright, Alaska
Wainwright, Alaska (Earth)

Koordinatat: 70°38′50″V 160°0′58″P / 70.64722°V 160.01611°P / 70.64722; -160.01611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku North Slope
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 109.9 km2
 •  tokësore 45.5 km2
 •  ujore 64.5 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 556 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi December 31, 1962[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99782
Prefiksi 907
Koordinatat 70° 38′ 50″ Veri

160° 0′ 58″ Perëndim

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 157. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Wainwright, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale