William James Adams, Jr. (i lindur më 15 mars, 1975), njihet më shumë me nofkën will.i.am, raper amerikan, këngëshkrues, këngëtar, aktor, dhe producent. Will.i.am u bë edhe më shumë i njohur si themelues i grupit hip hop dhe pop The Black Eyed Peas, me këngëtaren e pop-it Fergie, raperin Taboo dhe apl.de.ap.

Will.i.am
Will.i.am 2007-02-13.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesWilliam James Adams, Jr.
Gjithashtu të njohur siWill.i.am
U lind (1975-03-15) 15 Mars, 1975 (47 vjeç)
Los Angeles Kaliforni, SHBA
ZhanretHip hop, pop rap, R&B, electrohop
PunaKëngëtar, aktor, rapper, këngëshkrues, producent
VeglatVokal, tastierë, bass, clavinet, bateri, piano
Vitet aktive1992 – present
Shtëpitë diskografikeRuthless Records
BBE Records
A&M Records
Interscope Records
will.i.am music group
BashkëpunimetThe Black Eyed Peas,
Cheryl Cole, Common, Estelle, Fergie, Esthero, John Legend, The Game, Eazy-E, Justin Timberlake, Macy Gray, Nas, Flo Rida, Pussycat Dolls, Nicole Scherzinger, Michael Jackson
Faqja zyrtarewill.i.am

DiskografiaRedakto

Shih edhe : Diskografia prodhuese e Will.i.am

Studio albumeRedakto

Çmime dhe nominimeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "daytime entertainment emmy awards creative arts, creative craft winners". Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2010. Marrë më 23 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2009. Marrë më 23 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto