William Orbit (i lindur si William Mark Wainwright15 dhjetor 1956) është muzikant, kompozitor dhe producent anglez, më së shumti i njohur për punën e tij në albumin e Madonna-s, Ray of Light. Ai gjithashtu ka prodhuar edhe shumë këngë të palansuara të saj, si dhe albumin 13 të bendit Blur.

William Orbit
WilliamOrbit.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesWilliam Mark Wainwright
Gjithashtu të njohur siWilliam Ørbit
U lind (1956-12-15) 15 Dhjetor, 1956 (66 vjeç)
PrejardhjaShoreditch, Hackney, East London
ZhanretElectronica, electropop, ambient, downtempo
PunaProducent, kompozitor, muzikant
VeglatSintisajzer, PC, kitarë
Vitet aktive1983 - prezent
BashkëpunimetTorch Song, Bassomatic, Madonna, All Saints, Blur
Faqja zyrtarewilliamorbit.com

DiskografiaRedakto

Me Torch SongRedakto

 • Wish Thing
 • Ecstasy
 • Exhibit A
 • Toward the Unknown Region

Me BassomaticRedakto

 • Set the Controls for the Heart of the Bass
 • Science & Melody

Solo albumetRedakto

 • Orbit
 • Strange Cargo
 • Strange Cargo II
 • Strange Cargo III
 • Strange Cargo Hinterland
 • Pieces in a Modern Style
 • Hello Waveforms
 • My Oracle Lives Uptown

Lidhje të jashtmeRedakto