Uilliam Rouan Hamilton (angl: William Rowan Hamilton) (4 gusht, 18052 shtator, 1865) qe një matematikan, fizikanë dhe astronom irlandez që dha kontribute të rëndësishme në zhvillimin e optikes, dinamikës dhe algjebrës. Ai është shumë i njohur për zbulimin e kuaternioneve të cilat ai i studioi shumë. Puna e Hamiltonit qe shumë i dobishme në zhvillimin e mekanikës kuantike. Thuhet se Hamiltoni tregoi një talent të jashtëzakonshëm në një moshë tepër të re, kjo bëri që astronomi prifti Dr. Xhon Brinkli të thoshte më 1823, kur Hamilton qe vetëm tetëmbëdhjetëvjeçar : “Ky djalosh, unë nuk po them që do behet, pasi ai është, matematikani i pare për moshën e tij.”

Uilliam Hamilton

WilliamRowanHamilton.jpeg

Emri: Uilliam
Mbiemri: Hamilton
Lindi më: 4 gusht, 1805
Vendlindja: Dublin ,
Irlandë
Vdiq më: 2 shtator 1865
Vdiq në: Dublin
Profesioni: Matematikan, fizikant, dhe astronom

JetaRedakto

Vitet e riniseRedakto

Studimet matematikeRedakto

Optika dhe dinamikaRedakto

KuaternionetRedakto

 
Pllaka e kuaternioneve në urën e Broome

Vepra te tjera origjinaleRedakto

VdekjaRedakto

Përkujtimet për HamiltoninRedakto

ThënieRedakto

PublikimeRedakto

ReferimeRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto