Xhamia e Teqesë

monument kulturor në Shqipëri
(Përcjellë nga Xhamia e Teqes)

Xhamia e Teqesë është një xhamiaTeqe, dhe një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Gjirokastrës, në qarkun e Gjirokastrës, Shqipëri.[1] E përmendur nga Evlija Çelebiu në shekullin XVII. Xhamia, në formën që na shfaqet sot është ndertuar në vitin 1773 nga Ahmet Çelebiu.[2] Ka pasur një mbishkrim, në të cilin thuhej se ajo është ndërtuar në vitin 1145 (1732/1733 E.S.). Kjo xhami duhet të jetë ajo që është përshkruar nga Evlija Çelebiu, si Xhamia e Teqesë. Nga banorët e zonës ajo njihej edhe si Xhamia e Meshit. Mori statusin monument kulture në vitin 1973. Ajo ishte ende në këmbë në vitin 1967, por duhet të jetë shkatërruar pak kohë më pas. Ky monument është i miratuar me numër "1886 10.06.1973".

Xhamia e Teqesë
Gjirokastër - Teqe Mosque.JPG
Vendndodhja Gjirokastër, Gjirokastër, Shqipëri
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886 10.06.1973
Nr. i referencës GJ157

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2015. Marrë më 11 tetor 2016.
  2. ^ Kiel, Machiel (2012) [1990]. Arkitektura osmane në Shqipëri (1385-1912). Përkthyer nga Holta Vrioni. Stamboll: IRCICA. f. 203. ISBN 9789290632429.