Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1970Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1946–1992).svg
1970

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1970
Lista e viteve në Shqipëri

UdhëheqësRedakto

NgjarjeRedakto

  • Shtator - U mbajtën Zgjedhjet parlamentare, dalja ishte 100% (1,097,122 votues), Fronti Demokratik ishte partia e vetme, dhe fitoj të gjitha vendet në parlament

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

ReferimeRedakto