Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1968Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1946-1992).svg
1968

Shqipëri
Dekadat:
 • 1940
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • 1980
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1968
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  • Gusht - Pakti i Varshavës për Pushtimin e Çekosllovakisë: Shqipëria e dënoi pushtimin dhe u tërhoq nga Traktati i Varshavës.

  LindjeRedakto

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto